Én is friss tapasztalatokkal rendelkezem etéren, 13 hónapos a kisfiam, három nagyon drasztikus hajhullási perióduson estem át ez idő alatt. Ajánlom a cikket mindenkinek.
Minden esetben meghatározó szerepe van a fogantatás előtti életmódnak, a hajállapotnak abban, hogy milyen lesz a kismama hajzata a szoptatás ideje alatt, majd a regenerálódási szakaszban egyaránt.
Hihetetlen energiaforrások mozdulnak meg a nőben már a megtermékenyülés és beágyazódás után. Aztán a teher viselése alatt, és ez nem is látszik, mert a nő akkor a legszebb, amikor a magzatát hordja a szive alatt. Pedig számtalan fájdalom lép fel, teste átalakul a baba fejlődése közben.
Mindez kihat a legnagyobb szervére, a bőrére is. A bőr függeléke a haj. Kommunikációs eszközként is használja a bőr. Ha a várandósság alatt már hull a mama haja, ott vannak gondok.
Elindul a szülés, emberfeletti erő kell hozzá, majd feledjük, amikor ott van az új családtag, akivel új szeretet és szerelem született. Megindul a pörgés. Irányítás alá kerül az életünk. Méghozzá a legtürelmetlenebb irányítót hoztuk a világra. Fogy az energia, és közben termelni kell a sejteket, a táplálékot, más lesz a vegykamránk működése.
.. Épp hogy csak megszületett a gyermek, millió teendőnk lett. Magunkra nem jut idő.
Az első jel a hajhullás. Ez bekövetkezhet a szoptatás megkezdése után 3-4 héttel, de később is, 4-5 hónappal, függően az előző állapottól.
Az ok:
Sok nőnek a terhesség alatt, a megemelkedett ösztrogén szint miatt megerősödik, sőt, sűrűsödik a haja. Ilyenkor ugyanis a haj úgynevezett nyugalmi állapotban van és lassabban, kevésbé hullik. A szülés után a hormonszint ismét csökken, a haj hull és a hatalmas hajkorona máris a múlté. A fejbőrnek nagy segítség a napi 10-20 perc masszázs, a vérbőség több tápanyaggal látja el a hajhagymákat. Ehhez ajánlott minimum 6-8 féle gyógynövényt tartalmazó hajhullás elleni sampon használata, a mosásnál keletkező habot hagyjuk 3-5 percig hatni, még akkor is, ha rohanni kell. Megéri.
Jó megoldást jelent, ricinusolajat teszek a samponba.
Fontos: A sampont mindig alaposan öblítsük ki!
Szárításkor hajtsuk előre fejünket és szárítsuk át a hajat, méghozzá úgy, hogy a hajtöveket emeljük meg kissé. Ez tartást ad a hajnak.
Hosszútávú tervek: Csináljunk hajkúrát! Egy fehérjékből (mandulakrém, avokádókrém), ásványi anyagokból, P, K, B vitaminból és mentából álló koktél csodát művel hajunkkal . A ginkgófa és a szőlőmag kivonat nagymértékben aktiválja a sejtanyagcserét a hajhagymáknál, megindítja a véráramlást a beszűkült hajszál és kapilláris erekben, a szabad gyökök így megkötődnek a szőlőmag antioxidánsainak segítségével. Ezáltal a haj sokkal gyorsabban regenerálódik és a növekedést is serkenteni tudjuk. Alkalmazzuk 2-3 hónapon keresztül heti két-három alkalommal, úgy hogy a keveréket hajmosás után a fejbőrön eloszlatjuk, majd gyengéden bemasszírozzuk.Pl: Bel-Cap Phyto Idratante, Bel-Cap Phyto Forfora Secca, Mandel Mask, Reinforce
Az olyan hajformázó termékeket, amelyek zsírt (lipid), viaszt tartalmaznak csak ritkán használjuk, hiszen ezek elnehezítik a hajunkat. Inkább: Blowmotion Haarley
Ide tartoznak az erős hajzselék, vaxok és különböző formázó több komponenses krémek. Helyettük használjunk inkább hab állagú termékeket, amelyek könnyűek, mégis tartást adnak hajunknak. Pl: Haarley Mousse
Fontos tudnivaló, hogy ezeket törölköző-száraz hajra vigyük fel, így beszívódnak a hajszálakba, nem fújjuk el a szárítás közben a hajszálakról.
Második kihívás: Fénytelen haj
Az ok:
Szintén a csökkenő ösztrogén, a megnövekedett prolactin, tejtermelést serkentő hormon mennyiséggel függ össze. A haj ilyenkor kevés nedvességet tartalmaz, hamar kiszárad, fénytelen lesz. A szél és a meleg, száraz szobahőmérséklet-ingadozás sem tesz jót, a bőr zsíros, a hajszálak szárazak lesznek. A haj már nem képes visszaverni a fényt, ezáltal fakónak és fénytelennek hat.
Azonnali megoldás: A hajat mossuk meg ahogyan a zsírtermelés megkívánja, lehetőleg vitaminokat illetve proteineket tartalmazó speciális sampont használjunk.
A panthenol, a búzaproteinek, a méz is elősegítik, hogy visszanyerje eredeti fényét. A hidratáló krémek megakadájozzák a korparéteg kialakulását, ami a seborrhea első tünete.
Fontos: Ajánlott a tengeri sóval készült hajöblítés ( 2-3 liter melegvízhez 1-2 dl tengeri sót adj, és öblítsd át a hajad és fejbőröd, amíg nem vehetsz kádfürdőt a 6 hét alatt. Mosás után minden esetben használjunk balzsamot, amitől könnyebben fésülhetővé válik hajunk. Nagyon praktikusak, a mindig rohanó és időhiányban szenvedő kismamák számára a nem kell kimosni termékek. (Pl.: Bel-Cap Blowmotion)
Heti kétszeri alkalommal használjunk hajpakolást (Pl.: Bel-Cap), amelyek javítják a haj szerkezetét és könnyen fésülhetővé teszik. Mosás után a még nedves hajra kenjük fel őket, majd ezzel együtt szárítsuk át a hajat. Az E vitamin a legjobb hatóanyag, ha a haj fényességéről van szó! Nagyon sok található a lenmagolajban, ezért legalább három hónapon keresztül együnk belőle naponta egy-két evőkanállal.
Ügyeljünk, hogy a hajszárítót csak alacsony fokozaton (langyos levegőt
fújjon) használjuk és legalább 15 centiméterre tartsuk a fejünktől. Mindig a hajtőnél kezdjük a szárítást és azután haladjunk a végek felé. A melegcsavarókat, sütővasat és a hegyes fogú fésűket pedig rejtsük a szekrény
mélyére, hiszen ezek igazi kínzóeszközök hajunk számára. És amúgy sincs időd babrálni ezekkel az eszközökkel.
Harmadik kihívás: Gyorsan zsírosodó haj
Az ok:
Minden egyes tüszőben több faggyúmirigy működik, amelyek ideális esetben éppen annyi zsírt termelnek, mint amennyire bőrödnek és hajadnak szüksége van, hogy fényes és selymes maradjon. A terhesség alatt és a szülés utáni első hónapokban ez a faggyútermelés, a stressz miatt, de legtöbbször hormonális okokból, megváltozik. Éppen ezért a hajzat töve hamar zsírosodni kezd, a végei pedig szárazak maradnak. Az eredmény: zsíros, összeesett haj. Azonnali megoldás: Ha
gyakrabban mosunk hajat. Legcélszerűbb speciális sampont használnunk, amely pH értéke közel 5.5, citromfű, menta, rozmaring, zsálya, bojtorján, boróka és teafaolaj kivonatot tartalmaz. (Pl.: Aloé, Bel-Cap Base Shampoo).
Fontos: Legyen időnk kivárni a samponozásnál 5-10 perc hatóidőt, mert a faggyúmirigy szerv, és szabályozni a működését csakis nyugodt körülmények között lehet. Szárításkor állítsuk a hajszárítót a legalacsonyabb hőfokra, egyrészt, mert így tartósabb marad a frizura, másrészt mert a forró levegő még inkább fokozza a faggyúmirigy termelést,
illetve a meleg hatására izzadni kezd fejbőrünk, így hajunk ismét összeesik és zsírosodni kezd. Ha végképp nem marad időnk a hajmosásra, használhatunk mosások között ampullát, fejbőr lotiont ( kondícionálót), melyek tartalmaznak kevés alkoholt, ami oldja a zsírt, de nem bántja a fejbőrt. ( Bel-Cap Lotion Forfora, Lotion Grasso, Lotion Caduta)
Fontos a zsíros fejbőr masszírozása, mivel a felesleg kijut a bőr felszínére, nem pang vissza a tüszőkben, amit a hajhagymák szívnának fel kárukra, hajhullást eredményezve. És, amit olyan gyakran elfelejtenek a hölgyek: el a kezekkel a hajunktól! A tenyéren lév verejték, kosz, és zsír hatására ugyanis szintén nagyon gyorsan zsírosodik a fejbőr, nem beszélve a fertőzések adta egyéb hajhullási tünetekről.
Várom kismamák kérdéseit is!